Opravdu šťastná SMG rozhovor

7. června 2007 v 9:58 | Katusa |  Sarah Michelle Gellar
Opravdu šťastná Sarah Michelle Gellar
Na počátku roku Sarah Michelle Gellar odmítla podepsat smlouvu na další pokračování seriálu Buffy , přemožitelka upírů. Chce se věnovat filmové káriéře
Sarah vyrůstala pouze s matkou v New Yorku. Ve čtyřech letech začala točit reklamy a od té doby měla o své budoucnosti jasno. Po několika menších rolích ve filmu i televizi se výrazně proslavila v seriálu All My Children (1993), Buffy o čtyři roky později pak její pozici nadějné televizní hvězdy jen upevnila. U nás jsme ji mohly vidět i ve filmech Tajemství loňského léta, Vřískot 2, Velmi nebezpečné známosti nebo Scooby-Doo, v němž stejně jako v prvně jmenovaném hrála se svým manželem Freddiem Prinzem, Jr. Nyní přichází do kin pokračování filmového hitu o psím bojovníkovi proti zločinu s názvem Scooby-Doo:Nespoutané příšery.

Díváš se dneska na Buffy jinak, než když jsi ji začala natáčet?
Lidé měli zpočátku na Buffy negativní názor. Nevěděli, co si s ní počít. Ale rok za rokem jsme postupně nacházeli tu správnou půdu pod nohama.
Zdůrazňovalo se, že seriál si vytvořil silné a komplexní vztahy se ženami v takové míře, že se to u televizního pořadu jen tak nevidí. Myslíte si to samé?
Rozhodně. Seriál je plný metafor. Někdo je vidí, jiný zase ne. Někteří lidé si myslí, že je to obyčejná tupá zábava, ale když vnímáte, pochopíte, co se doopravdy snažíme říct. Seriál má něco, co dokáže oslovit každého.
Máš oblíbenou epizodu?
Na to se mě lidé ptají pořád. Jsem hrdá na celý příběh a charakter hlavní hrdinky. Občas se rozhodne správně, jindy naopak úplně špatně. Ale je opravdová. Moc se mi líbil ten díl s maturitním plesem, kdy by Buffy ráda šla na ples jako každá normální holka, ale nemá s kým, a tak vyrazí zabíjet upíry. Líbila se mi epizoda, kde si Buffy a Faith vyměnily těla.
Mám ráda i tu, v níž Buffy musí zabít Angela, protože svět zachrání jen tím, že zabije muže, kterého miluje. No a miluju tu, kde se Buffy objeví v léčebě pro duševně choré.

Kdybys mohla na seriálu něco změnit, co by to bylo?
Zařídila bych, aby mohli upíři vylézat i ve dne, abychom nemuseli točit tolik nočních záběrů.
Co myslíš, že může za tvou popularitu mezi vězni?
Krásné bojující holky. To je takové přijatelné porno.
Je dívka kopající ostatní do zadku sexy?
Neuvěřitelně sexy. Chlapy vzrušují silné ženy, zejména ty fyzicky silné. Já jsem hodně malá a vidět tuhle metr padesát vysokou, 45 kilogramu vážící blonďatou holku nakopávat ostatní je hold děsně vzrušující.
Má Buffy nějakou vlastnost, kterou bys chtěla také?
Když vstala z mrtvých, připadalo jí, že je jiná a nikam nepatří. Hodně dvacetiletých si takovým pocitem prochází: kam patřím? Nejsem dospělý, nejsem dítě, ale nemám práci, nevím co chci v životě dělat, kdo jsem? Takže si prošla i svou temnou stránkou, což bylo zábavné hrát. Ale co
se mi na Buffy líbí, je její bezstarostnost: pokaždé má na všechno nějaký vtípek, všechny situace bere z té lepší stránky.
Dáš po Buffy přednost filmové kariéře?
Od televize si potřebuju dát pauzu hlavně z osobních důvodu než z profesionálních. Chci se zbavit té rutiny. Mám chuť cestovat, na chvíli vypnout. Jednoho dne bych chtěla natočit sitcom. A taky bych hrozně ráda udělala pořádný film. Chci dělat seriály, komedie, akce i drama. Chci dělat úplně všechno. A chci to nejpozději zítra!
Freddie řekl, že by byl úplně spokojený jako muž v domácnosti a tebe nechá dělat, cokoliv budeš chtít.
Když ho to bude bavit… Je úžasný kuchař. Mám spoustu nápadů na restaurace, chtěli bychom si jednu otevřít. On má zase úžasné nápady pro televizi, ráda bych, aby se jim jednou věnoval. Má mnohem větší talent než já.
Ve filmu Harvard Man hraješ dceru člena gangu. Jak ses na to připravovala?

Vyrůstala jsem v New York City, takže to nebylo nijak složité (smích).
Máš tam takovou lesní scénu s Adrianem Grenierem, občas popisovanou jako sexuálně perverzní. Jak moc perverzní to bylo?
Máš asi na mysli můj první natáčecí den! No, to bylo hodně těžkopádné. A navíc frustrující pro Jima (režisér James Toback), který mi svou představu pro jistotu nikdy ani moc nepopisoval. Jeho filmy jsou vždycky striktně bez sexu, takže se tentokrát musel cítit dost sklíčeně. Ale nikdy po mně
nechtěl, abych nějak překračoval hranici. Je vždycky neuvěřitelně zdvořilý. A já nejsem ve fázi, kdy by mi bylo příjemné ukazovat se nahá. Sexy je totiž to, co se nechává v mezích fantazie. Miluji naznačování.
Dovedeš si představit, že bys někdy pózovala nahá pro časopisy, jako je Playboy, kdyby to znamenalo nastartování slibné kariéry, jako v případě Farrah Fawcett a mnoha dalších?
Momentálně nedovedu, ale já nikdy neříkám nikdy. Může přijít čas, kdy budu těhotná, cítit se opravdu krásná a budu chtít nafotit nějaké akty. Lidé se pěkně obořili na Demi Moore (za její fotky na titulu Vanity Fair, kde pózovala nahá v těhotenství), ale já úplně chápu, proč to udělala. Snažila se dokázat, že právě to byl čas, kdy byla nejkrásnější.
A co jiný rozruch? Třeba ten polibek se Salmou Blair ve Velmi nebezpečných známostech - natočila jsi snad nějakou jinou scénu, která by přitahovala tolik pozornosti?
Dostalo se mi hodně pozornosti za líbání žen, nejen ve Velmi nebezpečných známostech, alre i když jsem líbala Lindsay Sloane z Grosse Points v televizi. A taky jsem políbila Velmu ve Scooby-Doo. Nevím, co se to se mnou děje! (smích)
Utahují si z tebe a z Freddiho hodně proto, že jste oba podle časopisu People mezi 50 nejkrásnějšími lidmi světa?
Mé kamarádky si myslí že je to super. Jeho kamarádi si z něj dělají akorát tak srandu.
Kdo se zamiloval první - ty do něho, nebo on do tebe?
Když se zeptáte jeho, řekne, že jsem to byla já. Asi je to pravda "filmový" moment, kdy jsme se na sebe prostě podívali oba.
A kdy se ten slavný moment stal?
Před pěti lety. Vždycky jsme spolu byli v kontaktu. Pak jsme se njaký čas neviděli, protože měl spoustu práce s natáčením She ´s All That a Head Overr Heels. Potom se rozešel s přítelkyní a snažil se vrátit ke svým starým známým. Tak jsem mu zavolala a řekla jsem, že jestli bude někdy mít chuť zajít na sushi, tak ať se ozve.
Takže za to muže sushi.
Já sushi miluju. Oba rádi zkoušíme nové věci. Tam co chodíme, nám šéfkuchař každý týden připraví dvě novinky. Jedna mi vždycky chutná, ale druhá většinou nebývá nic moc.
Co má Freddie, co neměl nikdo z tvých předchozích známostí?
Udržuje mě v rovnováze. Jsme oba pěkní peciválové. Děsně rádi zveme přátelé k nám domů. A milujeme společenské hry - hrajeme je třeba do tří do rána. Zbožňuju scrabble, Director´s Cut, Facts in Five.
Kolil dětí byste jednou chtěli mít?
Nemám ponětí. Když se zeptáte Freddieho, odpoví vám, že stádo. Prostě hrozně moc.
Jedním z témat, o nichž nemluvíš, je tvůj otec, který ti odešel ze života během dětství. Naštvalo by tvou matku, kdybys o něm mluvila?
On není součástí mého života. Máma mi vždycky říkala, že jsem v první řadě člověk a až v druhé herec. Odjakživa si chráním svůj soukromý život.
Byla jsi pěkně ostrá, když jsi řekla: "Jen to, že přispěješ svým spermatem, z tebe nedělá otce. Nikdy bych mu nepřiznala tu poctu, abych ho uznala jako svého tátu."
Jo, to rozvířilo vody!
Otec Ala Pacina také odešel od rodiny - trvalo to dlouho, ale nakonec se dali znovu dohromady. Myslíš, že by se to po čase mohlo stát i vám?
Loni zemřel. Ale žádné sbližování jsem stejně neplánovala a na nic takového se ani netěšila.
Přesuňme pozornost k tvé matce. Jak moc pro tebe obětovala?
Všechno. Pracovala jako učitelka ve školce, ale nelze mít stálé zaměstnání, když vaše dítě musí cestovat. Vše, co v životě udělala, bylo pro, to, abych se dostala tam, kde jsem. Dala mi víc, než by mi bylo schopno dát deset jiných rodičů.
Se kterým hercem by sis ráda zahrála?
Chci dělat s Brucem Willisem na pořádný střílečce, jako byla třeba Smrtonosná past.
Máš v profesi nějaké idoly?
Jodie Foster. Annette Bening. Miluju Alana Rickmana. Před dvěma lety jsem potkala Olivii Newton-John, když přišla na mou narozeninovou party v Austrálii. Povídejte mi o idolech z dětství! Ve čtyřech letech jsem pracovala s Valerií Harper a stále ji mám silně zakořeněnou v paměti. A Stockard Channing - bylo mi dvanáct, když jsem s ní hrála v Jake ´ Woman ( hra Neila Simona). Nicole Kidman je osoba, kterou uctívám po všech stránkách. A léta jsem zbožňovala Julianne Moore. Mám hrozně Ráda Mlčení jehňátek a řekla jsem jí: "Nedokážu si představit, že by Jodie Foster mohl nahradit někdo jiný než ty." A ona mi hned začala vyprávět, jaké měla nervy, když do toho vplouvala. To bylo skvělé.
Myslíš, že bude ještě dlouho trvat, než začneš dostávat takové nabídky?
Nahradit Jodie Foster? Ach bože, to mě čeká ještě dlouhá cesta. K tomu se teprve propracovávám.
Pojďme si povídat o tvém vzhledu. Co bys na sobě změnila?
Kolena a lokty. A močový měchýř. Opravdu bych si moc přála jiný močový měchýř. Za každou láhev vody musím alespoň třikrát čurat.
Pověz mi o svých tetováních.
Na kotníku mám čínský znak. Je to dýka visící nad srdcem. Na levém boku mám symbol upřímnosti a teď mám zbrusu nový kousek - dvě fialové vážky dole na zádech.
A co piercing?
Nechala jsem si propíchnout pupík, ale už jsem to dávno vyndala.
Považuješ se za nábožensky založeného člověka?
Považuju se za duchovního člověka. Náboženství jako celek mi připadá velice zajímavé. Prošla jsem snad všemi druhy církve: katolickou, křesťanskou, židovskou, buddhistickou. Nikdy jsem nebyla v mormonské, to rozhodně není nic pro mě. Ale v každém případě jsem si odnesla od každého něco.
Věříš v Boha?
Jo, věřím v ideu Boha. Je to má osobní idea.
Modlíš se?
Ano, modlím se, většinou v noci, než jdu spát. Občas to je: ať spím osm hodin v kuse, jindy zase: ať je na světě mír. Záleží, jaký den byste mě chytli.
Kdybys mohla Bohu položit otázku, na co by ses zeptala?
Svatá dobroto! Mám dvě otázky. Chtěla bych rozumět nemocem, jaké si z nich máme vzít ponaučení; proč nás lidé kvůli nim musí opouštět. A proč lidé cítí potřebu zabíjet a vraždit? A jak? Jak přišly všechny věci, ke svým názvům? Gauč, židle? To se prostě nějaký chlápek procházel a řekl: "Strom. Nebe!" Jak?
Proč jsi plakala, když jsi fotila titulní stránku pro Rolling Stone v roce 1998?
Jakmile se stanete trochu známější, lidé vás chtějí mít na titulních stránkách. Celý život chdíte do supermarketu a tyhle časopisy si kupujete. Je tak vzrušující, když vás osloví. Rolling Stone chtěl nafotit sexy titulní stránku a já nebyla připravena dělat podobné fotografie. Oblékli mě do přiléhavého koženého topu bez ramínek a do černých síťovaných punčoch. Nebylo mi to příjemné.
Z čeho máš strach?
Z létání. Z rozbitého skla - z toho se mi rozbuší srdce. A z velkých davů.
Jakou nejlepší radu jsi kdy dostala?
Nejlepší osobní radu jsem dostala od mámy, která mi říkala, abych byla tím člověkem, kterým chci být. Abych dělala cokoliv, na co se zaměřím. A na profesionální úrovni? Jeden starší režisér, kterého jsme měli u Buffy, mi říkával, ať dávám pozor úplně na všechno, protože se toho můžu na tom pořadu spoustu naučit. A tak jsem dělala snad každou práci, jaká na place je. Držela jsem mikrofon, ostřila kamerou. Kameru miluju. Díky tomu všemu jsem mnohem chápavější a tolerantnější herečka.
Slova, kterými tě jeden časopis popsal, byla: profesionální, sebejistá, cílevědomá a starostlivá. Jaké jiné čtyři přívlastky bys použila?
Spokojená. Opravdu šťastná - jako jedno slovo. Kreativní.
Co třeba vzrušující?
Ne, takovým slovem se rozhodně nepopíšu. V žádném případě!
Mohlo by to být tvé závěrečné slovo.
Je mi líto, takovou pointu ti nedám.
Co třeba pohodová, nebo chladná?
Hezká. Vím, že je to trochu nuda, ale je to něco opravdu prostého a já jsem hrdá na to, že jsem milá osoba. A dobrý člověk.
Rozhovor z časopisu Tv Tip Seriál 8/2004
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama